Poradenství v oblasti závislostí
Závislost je získaná porucha duševního a fyzického zdraví. Vyznačuje se
periodickým nebo trvalým nutkáním vykonávat určitou činnost nebo používat psychoaktivní chemickou látku. Závislost je definována jako závislost na alkoholu a drogách, stejně jako závislost na nakupování, práci nebo sexu.
Terapie závislostí si klade za cíl podpořit závislého v boji se závislostí, bez ohledu na to, zda jde o chemickou nebo behaviorální. Společným jmenovatelem závislostí je pocit slasti. Tento pocit nastává v důsledku uvolňování dopaminu v mozku. Je krátkodobý a povrchní, takže závislý člověk látku/chování užívá stále častěji.
Metoda léčby různých forem závislostí
Terapie v léčbě jednotlivých závislostí se liší svým průběhem, délkou a formou. Cílem terapie závislostí je osvobodit člověka od substance, chování, které ho způsobilo závislým. Důležité je, že to platí pro všechny typy závislostí: psychické, fyzické, sociální a behaviorální. Závislý člověk během terapie získává poznatky o závislosti, jejích příznacích, průběhu, důsledcích a dopadu na všechny oblasti života. Terapie má také za cíl posílit motivaci vzdát se návykového faktoru a převzít zodpovědnost za svůj život a zdraví.
Kromě toho je terapie zaměřena na:
• omezit škodlivý dopad závislosti na život člověka a jeho rodiny
• umožnit návrat ke správnému fungování ve společnosti
• pomoci najít smysl života a následně motivaci vzdát se závislosti
V Institutu psychosociální péče si klademe za cíl terapeutickými technikami změnit myšlení, chování, návyky i reakce tváří v tvář nepřízni osudu a stresových situací, dříve vyvolaly potřebu sáhnout po návykovém chování. Cílem terapie je především analyzovat důvody, které vedly k danému chování (např. pití alkoholu, užívání drog, návykové kouření, kupování nového oblečení, návykové sledování pornografických filmů nebo neustálé telefonování).
Problematika závislostí
Problematika léčby závislostí vyžaduje hlubší pochopení typu závislosti. Jak je již uvedeno závislost je porucha duševního a fyzického zdraví. Americká psychiatrická asociace definuje závislost jako onemocnění mozku zahrnující nutkavé užívání látky navzdory negativním důsledkům. Víme však, že závislými se můžeme stát prakticky na čemkoli, nejen na látkách s psychoaktivními vlastnostmi.
Základním cílem terapie závislostí je naučit se zvládat život bez legálního opojení.
Existují tyto typy závislostí
Chemická závislost - je závislost na látce. Nejčastěji se jedná o závislost na alkoholu, drogách, lécích či jiných psychoaktivních látkách.
Behaviorální závislosti – je závislost na chování, jde o nutkavé chování, které opakujeme, i když nechceme. Je to pro nás škodlivé nebo dokonce nebezpečné. Kromě již zmíněných příkladů závislostí na chování lze zmínit závislost na častém mytí rukou, závislost na extrémních sportech a závislost na sebepoškozování. Spektrum behaviorálních závislostí je velmi široké a rozmanité.
Rizikové faktory závislosti na alkoholu a jiných psychoaktivních látkách
Závislost na alkoholu je jednou z nejčastěji diagnostikovaných a léčených nemocí. Důvody, proč se jedinci stávají závislými na alkoholu a jiných látkách, jsou velmi různorodé. Někdy stačí tlak vrstevníků, jindy je to pití/kuřácká kultura v dané zemi či regionu, která konzumaci stimulantů normalizuje. Mezi další rizikové faktory závislosti patří: dostupnost látek, socioekonomická situace člověka, rodinná historie, stáří, sex.
Následná péče - aftercare
Smyslem následné péče je udržet změny, které nastaly v průběhu terapie. Také tady je kladen důraz na posilování abstinence. Díky tomu je následná péče intenzivnější. - Pojem „následná péče“ se z určitého pohledu kryje s pojmem „doléčování,“ užívá se však i pro péči poskytovanou po jakémkoliv dosažení abstinence (detoxifikace, spontánní abstinování).
V případě zájmu o sjednání termínu konzultace nebo v případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat.