Cesta za rodinou
"Rodina je prvním a nejdůležitějším prostředím, v němž se utváří
osobnost dítěte."
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc.
Prevence neplodnosti
Stále se o ní hovoří, ale neustále ji podceňujeme. Přitom je to jedna z nejméně obtížných cest, jak mít svoji reprodukci pod kontrolou. Chcete vědět jak?
Prevence neboli předcházení je tou nejjednodušší a nejlevnější cestou, kterou se můžete sami vydat. Stejně tak jako pečujete o svoje zuby a zářivou pleť je důležité se také aktivně starat o svoji plodnost. Ze statistik víme, že lidé do center asistované reprodukce přicházejí až s výskytem obtíží.
Pokud si nyní pokládáte otázku „Co všechno mohu udělat pro to, aby byla má plodnost v pořádku?“ a hledáte na ni odpověď, vytvořili jsme pro Vás balíček „PREVENCE NEPLODNOSTI“.
Ženám se provede jednoduchý krevní test. Na základě výsledků hormonálního profilu se dozví, jaká je její ovariální rezerva. Sonografické vyšetření vaječníků nám zase napoví, jaká je funkční rezerva vaječníků.
Muži podstupují jednoduché vyšetření vzorku ejakulátu v andrologické laboratoři. Ve spermiogramu je vyhodnocen počet spermií, motilita a koncentrace.
Jsme rádi, že Vám můžeme důležité informace o prevenci předat. Během společné konzultace zaručujeme dostatek času na veškeré Vaše dotazy.
Umělé oplodnění IVF
Cesta k dítěti prostřednictvím metod asistované reprodukce je časově, mentálně a v neposlední řadě i finančně náročný proces. Zajímá Vás, jak správně prakticky využívat všech dostupných strategií, abyste byli na celý proces umělého oplodnění připraveni?
Pokud jste se ocitli ve fázi, kdy Vám bylo vaším gynekologem, genetikem nebo urologem doporučeno navštívit centrum asistované reprodukce a stojíte před rozhodnutím, zda podstoupit umělé oplodnění, pravděpodobně Vás čeká velmi dlouhá a náročná cesta k rodičovství. S velkou pravděpodobností jste se po dobu 12 měsíců intenzivně věnovali snaze počít dítě přirozenou cestou, ale bohužel bez vytouženého výsledku. Cítíte se nejistí, bezradní a hledáte další „zaručené tipy“, jak otěhotnět. Je přirozené, že se bráníte představě, že by Váš osud měl být svěřen do rukou odborníků, a tak přirozeně váháte s návštěvou kliniky.
Na konzultacích učíme své klienty, jak správně prakticky využívat všech dostupných strategií, abyste byli na celý proces umělého oplodnění mentálně, emocionálně a fyzicky připraveni. Stejně tak věnujeme pozornost i období dvou týdnů, kdy netrpělivě čekáme na výsledek těhotenského testu a prvního trimestru těhotenství.
Náhradní rodinná péče
Vyčerpali jste všechny dostupné možnosti na cestě za dítětem a ono stále nepřichází? Ať už je pravým důvodem cokoliv, nyní se pravděpodobně cítíte bezradní a vyčerpaní. Možná si také pohráváte s myšlenkou, zda si dítě osvojit nebo svoji touhu po dítěti uskutečnit prostřednictvím náhradní matky. Obě rozhodnutí patří bezesporu k těm nejtěžším a nejdůležitějším ve Vašem životě. Tato cesta k dítěti bývá nejdelší, ale rozhodně není neuskutečnitelná. Než dospějete ke konečnému rozhodnutí, je přínosné vědět, co takové rozhodnutí obnáší.
Náhradní (surogátní) mateřství je velmi složitý proces především po medicínské stránce a pro biologické rodiče přináší hned několik rizik. V České republice není náhradní mateřství legislativně upraveno. To znamená, že není výslovně zakázáno ani dovoleno. Gynekologové na klinikách reprodukční medicíny se rozhodují na základě etických norem a doporučení SAR ČGPS.
Na rozdíl od náhradního mateřství jsou pravidla k poskytnutí náhradní rodinné péče zákonem jasně stanovena. Ani v jednom případě se bohužel neobejdeme bez dalších odborníků. Na realizaci obou variant se současně podílejí psychologové, gynekologové, praktičtí lékaři, právní kanceláře a soudy, a v neposlední řadě sociální pracovníci.
Nemůžeme zaručit, že Vaše cesta k dítěti pomocí náhradní rodinné péče bude méně byrokratická, ale ve spolupráci s neziskovou organizací pro zprostředkování náhradní rodinné péče Vám ji můžeme o mnoho usnadnit.
Perinatální ztráta
Některé rodiče ztráta miminka promění takovým způsobem, o kterém by si nikdy nemysleli, že je vůbec možný. Truchlení má svůj smysl, ale je důležité si najít svoji cestu zpět k životu. Společně najdeme sílu jít dál.
Ztráta někoho, koho milujete je bezesporu zcela zdrcující životní situace. Během jedné minuty pociťujete opakovaně vztek, frustraci, smutek, beznaděj a všechny tyto střídající se emoce Vás plně ovládají. Následkem toho se cítíte zcela vyčerpáni a na pokraji svých sil. Ovládá Vás pocit, že z místa bolesti a žalu není cesty zpět a jen stěží chcete uvěřit, že život má ještě smysl.
Plně s Vámi soucítíme a rozumíme Vám.
Jsem trpěliví a věříme, že znovu najdete svoji ztracenou sílu. I přesto, že pochybujete a nyní ani nevidíte v konzultaci smysluplnou pomoc. Podáváme Vám svoji pomocnou ruku a jsme si jisti, že díky správným postupům Vás podpoříme v době truchlení. Cesta každého z nás je jedinečná a my jsme připraveni Vás na ni doprovázet a pomáhat Vám.
Psychoterapie a psychosomatika
Jak důležité je postavení psychického zdraví na cestě za dítětem? Pro představu uvádíme nejčastější okruhy psychosociálních aspektů, souvisejících s reprodukční tématikou, které jsou čerpány z dlouholeté poradenské terapeutické praxe. Neméně důležitý je význam těchto disciplín a jak mohou pomoci v různých fázích na cestě za rodičovstvím.
Psychosociální aspekty:
-
komunikace ve vztahu při plánování rodiny
-
harmonie, porozumění v páru, vzájemná psychická podpora
-
důležitost sdílení informací v páru i mezi dalšími páry, kazuistiky
-
zdroje informací, jak si vybírat ty relevantní a zachovat si zdravý pohled
-
obavy, strach, stud, vina, jak pracovat s těmito emocemi
- obavy z přenosu onemocnění, strach z opakovaného výskytu
- pocity viny
- obavy z reakcí sexuálního partnera
- selhání, nebudu dobrý rodič
-
rozpady partnerských vztahů
-
sexuální dysfunkce
-
stigmatizace nebo sociální vyloučení
-
fáze smutku, význam truchlení
- nezvládnutá ztráta dítěte, deprese, riziko sebevražd
- laické a odborné poradenství
- význam rituálu rozloučení s dítětem
- setkávání rodičů, předávání kontaktů na doprovodné pracovníky při úmrtí
-
pozitivní myšlení, štěstí v rodině a životní spokojenost
-
jak pěstovat sebereflexi, sebevědomí, sebe hodnotu, sebeúctu
-
relaxace, regenerace a její důležitost
-
strava, spánek, pohyb, nevýznamnější faktory fyzické i psychické pohody
V případě zájmu o sjednání termínu konzultace nebo v případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat.
Laktační poradenství
"Vítejte maminky! Jste na začátku těhotenství anebo po porodu a čelíte výzvám spojeným s laktací? Poskytujeme komplexní péči a průvodcovství kojením všem maminkám, které zažívají období mateřství a chtějí pohladit a dát svému miminku tu nejlepší péči."
Co je laktační poradenství?
Služba laktačního poradenství, je k dispozici již během těhotenství. Cílem je pomoci vám připravit se na kojení a získat důvěru v tuto zcela přirozenou metodu výživy. Služby zahrnují individuální poradenství, kurz zaměřený na techniku kojení, správnou výživu pro vás i vaše novorozeně a řešení případných obtíží, které by mohly nastat během laktace. Protože vaše pohoda a zdraví je prioritou, je součástí péče také podpora vašeho duševního zdraví. Cílem je poskytnout vám potřebné nástroje a sebejistotu, abyste mohly úspěšně kojit a budovat silné pouto s vaším dítětem.
Naše certifikovaná laktační poradkyně Mgr. Lenka Pelechová a aktivní členka Laktační ligy, se specializuje na duševní zdraví a podporu kojících matek. Díky kombinaci odborné praxe a znalostí zdravotní sestry, matky a terapeutky poskytuje komplexní péči maminkám, které čelí různým výzvám spojeným s mateřstvím, péčí o novorozence a kojením. S jejím individuálním přístupem se můžete spolehnout na to, že najdete vhodné řešení pro vaše potřeby.
Nejčastější dotazy maminek: Význam kojení, hormony a odhalení mýtů.
-
Co potřebujete vědět během těhotenství? Co potřebujete vědět o kojení? Co potřebujete vědět o vašem miminku?
-
Mají velikosti prsů, bradavky a kloboučky, včetně prádla vliv na kojení?
-
Péče o prsy a bradavky jako prevence zánětů a léčba ragád.
-
Co je kolostrum a jak se formuje mateřské mléko?
-
Důležitost Montgomeryho žlázek a spouštění laktace.
-
Jak podpořit tvorbu mateřského mléka prostřednictvím stravy a dalších faktorů?
-
Začátky kojení a pochopení velikosti žaludku novorozence.
-
Různé polohy kojení a využití kojících polštářů.
-
Správné nebo nedostatečné kojení, řešení odříhnutí a ujištění, že miminko má mléka dostatek.
-
Stolice miminka, problémy s bolením bříška a koliky.
-
Jak se vypořádat s výzvami spojenými s kojením?
-
Identifikace hladových období a růstových spurtů.
-
Řešení situací, kdy má miminko tendenci bojkotovat kojení a častý pláč.
-
Možnosti dokrmování miminka a zavádění příkrmů. Uchování a správné využití mateřského mléka.
V případě zájmu o laktační poradenství nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře. Služby neposkytujeme online a ani v místě vašeho bydliště. Naše setkání uskutečníme osobně v poradně IPSP v Mělníku.
Úhradu služby laktačního poradenství je možné čerpat proplacením zdravotní pojišťovnou až do výše 3000,-Kč.