Psychoterapie
„Dobře vedená psychoterapie je královská disciplína“
Psychoterapie nebo poradenství?
Psychoterapie proniká a směřuje více k samotnému člověku a jeho vnitřním hodnotám. Pomáhá mu objevit své já, pochopit své emoce, myšlení, podporuje jej na cestě k životním změnám, které poté činí jeho prožívání a chování v životě trvale uspokojivější.
Rozhraní, které nastává při vymezení mezi psychoterapií a poradenstvím bývá v praxi velmi jemné a citlivé. V podstatě lze říci, že poradenství se zaměřuje na konkrétní řešení problému, se kterým se klient momentálně setká např. úmrtí blízkého člověka, ztráta zaměstnání, rozvod a apod. Poradce dodává klientovi potřebné informace, návody a různá doporučení, zvyšuje jeho vnímavost a citlivost vůči různým souvislostem k danému problému.
Časové hledisko: psychoterapie se po dohodě nastavuje obvykle jako pravidelné potkávání se v dlouhodobějším časovém horizontu týdnů, měsíců a někdy i let, poradenské konzultace probíhají zpravidla od jednoho až šesti sezení. V průběhu prvního sezení dochází k vyjasňování potřeb a případné pomoci klientovi.
Co můžete čekat od psychoterapeutického sezení v Institutu
Je zcela přirozené a logické, že většina z nás chce najít rovnováhu ve vztahu k sobě samému a k druhým a zažívat ve vztazích pozitivní změny a růst a disharmonie nastává, pokud tomu tak není. Změna u člověka přichází, pokud terapeut dokáže zprostředkovat druhému mnohé kvality a pokud věříme, že léčba formou terapie bude pro nás úspěšná, protože bolest duše psyché, stejně jako bolest těla sóma, nám mohou v různé intenzitě a frekvenci nežádoucím způsobem zasahovat do života, ať už zvlášť nebo společně.
Nejdůležitějšími nástroji účinné psychoterapie je rozhovor a tím, co léčí, je již zmíněný a nepostradatelný vztah. Proto je velmi podstatné navázání oboustranného terapeutického vztahu. Dalšími důležitými faktory psychoterapeutického sezení jsou aktivní naslouchání, etika v terapii, důvěra, odbornost, empatické porozumění, trpělivost, prostředí a čas, spolupráce na vymezených cílech a potřebách.
Psychoterapie klade taktéž na klienta i jisté nároky ve smyslu, jeho vlastní aktivity, motivace a zodpovědnosti za své jednání. V neposlední řadě taktéž odpovědnost za svůj životní styl a prevenci svého zdraví, a to jak psychického, tak fyzického. Psychoterapeutická péče je tedy léčba tzv. psychologickými prostředky, tu má v rukou kvalifikovaný psychoterapeut, který je zodpovědný za formování terapeutického vztahu s klientem.
Dle Rogersovské psychoterapie jsou to tři nejdůležitější terapeutické postoje:
-
Autenticita, opravdovost neboli kongruence klienta
-
Bezpodmínečné přijetí, akceptace klienta terapeutem
-
Přesné empatické porozumění klientovi
"Rogersovská psychoterapie zaměřená na osobu je náročná činnost, která klade nároky na náš intelekt, emoce i tělesnou energii. Ke své práci neužíváme přístroje ani techniky, ale sami sebe a vztahy, jež utváříme. Může to být vzrušující, frustrující, vyčerpávající a odměňující, ale nikdy nudné". (Na osobu zaměřený přístup v poradenství a psychoterapii Janet Tolan)
Možné potíže, se kterými se lidé obvykle obracejí na psychoterapeuta:
(stává se, že na počátku často netuší co je trápí nebo jakou pomoc potřebují)
-
Poruchy sebehodnocení (pocity méněcennosti, či naopak nadměrné sebevědomí)
-
Výrazné životní změny a důležitá rozhodnutí ze kterých máte obavu
-
Úzkostné projevy, které Vás omezují v životním rytmu
-
Neurotické potíže
-
Poruchy kontaktu a narušení vztahové rovnováhy, spokojenost v partnerském vztahu
-
Problémy s přizpůsobením se a zvládání náročných životních situací nebo i zcela běžných situací v životě
-
Traumata ze ztráty blízké osoby, vyrovnání se z rozchodem nebo rozvodem
-
Problémy v komunikaci s druhými lidmi (rodina, práce, partnerský život, přátelé)
-
Jste vyčerpaní, vyhořelí, chybí vám chuť do života
-
Hledáte soulad v rodině, rovnováhu, nerozumíte si s partnerem, dětmi, stále se hádáte
-
Máte sebevražedné myšlenky a uspokojení se sebedestruktivního jednání
-
Z lékařského hlediska se zdá být vše v pořádku, prošli jste různými vyšetřeními a přes to se cítíte špatně
-
Emoční rozpoložení, často zažíváte pocity (zlosti, nenávisti, žárlivosti, závisti, zloby, studu, viny nebo smutku,) a nevíte, jak s nimi pracovat
Psychoterapeutická sezení a přístup v IPSP jsou pevně zakotveny v Rogersovském PCA přístupu zaměřeném na člověka. Tento základ je obohacen eklektickým propojením dalších psychoterapeutických metod v integrativním přístupu, arteterapií a rodinnou terapií. Naše práce zahrnuje i využití prvků Sandplay, stejně jako psychosomatického přístupu ve prospěch klienta/pacienta.
V případě zájmu o sjednání termínu konzultace nebo v případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat.